PREZIDIUL ACADEMIEI ROMÂNE

Biroul prezidiului

PREȘEDINȚII SECȚIILOR ȘTIINȚIFICE

Președinții Filialelor

     
Acad. Eugen Simion
(eugen.simion@fnsa.ro)
 
Secţia de Filologie şi Literatură

Acad. Dan Berindei
 
Secţia de Ştiinţe Istorice şi Arheologie
 
Acad. Viorel Barbu
(vb41@uaic.ro)
Secţia de Ştiinţe Matematice
Acad. Romulus Cristescu
(președinte de onoare)

 
Acad. Nicolae Victor Zamfir
(zamfir@tandem.nipne.ro)
 
Secţia de Ştiinţe Fizice
Acad. Marius Andruh Secţia de Ştiinţe Chimice
 
Acad. Maya Simionescu
(
maya.simionescu@icbp.ro)
 
Secţia de Ştiinţe Biologice
Acad. Nicolae Panin
(panin@geoecomar.ro)

 
Secţia de Ştiinţe Geonomice
Acad. Dorel Banabic
(banabic@tcm.utcluj.ro)
 
Secţia de Ştiinţe Tehnice
 
Acad. Cristian Hera
(hera@acad.ro , asashera@asas.ro)
Secţia de Ştiinţe Agricole şi Silvice
Acad. Valeriu Cotea
(președinte de onoare)
 
Acad. Victor Voicu Secţia de Ştiinţe Medicale
 
Acad. Mugur Isărescu

 
Secţia de Ştiinţe Economice, Juridice şi Sociologie
Acad. Tudorel Postolache

(preşedinte de onoare)
 
Acad. Alexandru Surdu Secţia de Filosofie, Teologie, Psihologie şi Pedagogie
 
Acad. Răzvan Theodorescu Secţia de Arte, Arhitectură şi Audiovizual
 
Acad. Florin Gheorghe Filip
(, , ffilip@acad.ro)
Secţia de Ştiinţa şi Tehnologia Informaţiei
     

 
copyright © Academia Română 2006

copyright © Academia Română 2006