PREZIDIUL ACADEMIEI ROMÂNE

Biroul prezidiului

PREȘEDINȚII SECȚIILOR ȘTIINȚIFICE

Președinții Filialelor

     
Acad. Eugen Simion
(eugen.simion@fnsa.ro)
 
Secţia de Filologie şi Literatură

Acad. Victor Spinei

 
Secţia de Ştiinţe Istorice şi Arheologie
Acad. Dan Berindei
(președinte de onoare)
Acad. Viorel Barbu
(vb41@uaic.ro)
Secţia de Ştiinţe Matematice
Acad. Romulus Cristescu
(președinte de onoare)

 
Acad. Nicolae Victor Zamfir
(zamfir@tandem.nipne.ro)
 
Secţia de Ştiinţe Fizice
Acad. Marius Andruh Secţia de Ştiinţe Chimice
 
Acad. Maya Simionescu
(
maya.simionescu@icbp.ro)
 
Secţia de Ştiinţe Biologice
Acad. Nicolae Panin
(panin@geoecomar.ro)

 
Secţia de Ştiinţe Geonomice
Acad. Dorel Banabic
(banabic@tcm.utcluj.ro)
 
Secţia de Ştiinţe Tehnice
 
Acad. Cristian Hera
(hera@acad.ro)
Secţia de Ştiinţe Agricole şi Silvice

 
Acad. Victor Voicu Secţia de Ştiinţe Medicale
 
Acad. Mugur Isărescu

 
Secţia de Ştiinţe Economice, Juridice şi Sociologie
Acad. Tudorel Postolache

(preşedinte de onoare)
 
- Secţia de Filosofie, Teologie, Psihologie şi Pedagogie
 
Acad. Răzvan Theodorescu Secţia de Arte, Arhitectură şi Audiovizual
 
Acad. Florin Gheorghe Filip
(, , ffilip@acad.ro)
Secţia de Ştiinţa şi Tehnologia Informaţiei
     

 
copyright © Academia Română 2006

copyright © Academia Română 2006